Преди да изперете копринените си тъкани, винаги е добре първо да проверите инструкциите за грижа, които са приложени към продукта от коприна. Въпреки че не винаги трябва да следвате сляпо написаното в инструкциите за грижа, някои производители могат да предоставят полезни инструкции, специфични за свойствата на тяхната коприна.
Например, ако дадена търговка марка посочва, че коприната ѝ не е устойчива на оцветяване, то тогава не можете да я изперете вкъщи. Някои копринени изделия биха могли да бъдат обработени с водоотблъскващи препарати, като в тази ситуация прането вкъщи също е забранено. При всички тези случаи е по-добре да занесете копринените си шалове на химическо чистене.
Предлагаме ви следните насоки за ръчно пране на коприна в домашни условия, без да я повредите:
1.Върху много копринени шалове са отпечатани ярки и цветни мотиви.
Коприната е естествено влакно, което се поддава изключително добре на боядисване. Цветовете на копринените тъкани са наситени и дълбоки. Не всички производители обаче използват дълготрайни багрила. Преди да потопите копринения си шал във вода, винаги трябва да направите проверка на място за устойчивост на цветовете.
За да направите тест за устойчивост на цветовете, първо намокрете малък участък от копринения си шал с вода. Най-добре е да намокрите незабележима зона, която не се вижда ясно, когато носите шала, в случай че цветът се размие.
След като намокрите малък участък от шала, използвайте памучен тампон или клечка за зъби, за да натиснете няколко пъти внимателно мокрото място.
Проверете памучния тампон за евентуални остатъци от боя. Ако цветът на коприната е преминал върху тампона, тогава няма да можете да изперете коприната на ръка у дома, и ще трябва да занесете шала си на химическо чистене. Ако тампонът ви все още е чист и бял, можете да преминете към следващата стъпка.
2.Предварителна обработка на петна (ако има такива)
Копринените шалове често се носят близо до лицето, което може да доведе до изцапване на шала с грим, храна или напитки. Когато установите петно, е важно да го третирате възможно най-скоро, преди да е изсъхнало и да се е наслоило. Това увеличава шансовете за успешно отстраняване на петното.
За да премахнете замърсяванията от копринен шал, първо поставете шала равномерно върху хавлия. По този начин хавлията може да абсорбира всякаква вода или препарат и гарантира, че шалът няма да се изплъзне.
След това обработете петното, което е било замърсено, със смес от вода и препарат за коприна в съотношение 50/50. Необходими са само няколко капки препарат. Идеални са препаратите за коприна и бельо или препаратите за деликатна коприна. Ако не разполагате с такива, в краен случай може да подейства нежен бебешки шампоан. Не използвайте течности за отстраняване на петна, закупени от магазина, тъй като те са твърде груби за копринената тъкан.
Потопете памучен тампон в разтвора от вода и препарат за коприна и внимателно втрийте в петното. Не прекалявайте с тежестта и не търкайте прекалено силно, тъй като това може да повреди коприната.
След това обърнете шала и повторете този процес върху обратната страна на копринената тъкан. Така петното е обработено и шалът ви вече е готов за ръчно пране.
3. Преди да изперете копринената си тъкан, трябва да се уверите, че по ръцете ви няма нищо, което може да повреди коприната.
Свалете пръстените и гривните си и се уверете, че по ноктите ви няма нищо, което може да разкъса коприната. Бъдете внимателни за отчупен лак за нокти и счупени нокти, тъй като тези остри ръбове могат да се закачат за коприната материя.
Следващата стъпка е да се уверите, че мивката ви е безупречна. Мивката ви трябва да е идеално чиста, преди да поставите шаловете си в нея, така че се отървете от всякакви петна от паста за зъби и други замърсявания. Ако използвате ваничка/съд за пране, същото важи и за тях.
4. Напълнете мивката или ваничката за пране с хладка вода и добавете препарат за копринени тъкани.
Коприната тъкан винаги трябва да се изпира в хладка вода. Не е задължително водата да е леденостудена, но не трябва да се усеща и топла на допир, или казано по друг начин: стремим се към температура на водата, която се усеща малко по-студена от хладка.
Следвайте инструкциите на опаковката на препарата, за да определите какво количество трябва да добавите към водата. Най-добре е да използвате перилен препарат, който е специално предназначен за коприна. Ако не разполагате с такъв, можете да използвате мек бебешки шампоан, смесен с малка струйка оцет. Никога не използвайте белина, течност за премахване на петна, течност за миене на съдове или обикновен перилен препарат за пране.
5. Потопете коприната във водата и внимателно я раздвижете.
Имайте предвид, че е забранено накисването на коприната във вода с препарат за твърде дълго, препоръчителното време е не повече 4 минути. Колкото по-дълго накисвате коприната, толкова по-голям е шансът цветовете да се освободят от тъканта.
6. Важно е да перете само по един копринен шал наведнъж.
След като потопите шала си, трябва да го държите в движение през всичките 4 минути. Внимателно раздвижвайте и правете въртеливи движения. Движението също така гарантира, че всяка област от шала ви се изпира.
7. Не притискайте, и не изцеждайте шала, за да се премахне водата.
Сега сме готови да изплакнем шала, за да отстраним всички перилни препарати, които са били абсорбирани от шала.
Следва продължение!